איך ניתן לעודד את הילדים לקרוא ספרים?


חג שמח! כן, אני יודעת, נגמרו החגים, אבל החזרה לשגרה זה חג בפני עצמו לא?
אני אוהבת את השגרה. עם השנים למדתי לברך עליה ולהנות ממנה.

אחד הדברים שאני הכי אוהבת בשגרת הערב עם הילדים הוא סיפור לפני השינה. משום מה בחופשות זה מתפספס לנו איכשהו, אבל כשמקפידים על שעת השינה (ועל השפיות שלנו) זה הזמן האהוב עליי במשך היום.
אני אוהבת ספרים. מאד. אפשר לומר קצת אובססיבית. אוהבת לקרוא ואף פעם לא עומדת בקצב שהייתי רוצה. תמיד קוראת שניים-שלושה ספרים במקביל מרוב שרוצה להספיק עוד ועוד.
מגיל קטן אני מנסה להדביק את הילדים שלי בחיידק הקריאה (את הספרים הראשונים רכשתי להם עוד כשהיו בבטן..) ובימינו, עם כל הטכנולוגיה שצצה מכל פינה, זה לא פשוט בכלל ובכל זאת, זה חשוב לי מאוד ואני לא מוותרת על זה. מבחינתי קריאת ספר מספקת חוויה שלא ניתן לקבל בשום מסך גדול וHD ככל שיהיה.

אז איך אנחנו יכולים בכל זאת לגרום לילדים שלנו לאהוב ספרים? (בעצם לגרום להם לא נוכל, להגדיל את הסיכויים שהם יאהבו -בהחלט כן)

  1. כמו בכל דבר בחינוך – דוגמא אישית. גם אם נטיף לילדים שלנו מבוקר עד ערב כמה חשוב לקרוא וכמה זה מהנה, אם הם לא יראו אותנו אף פעם עם ספר ביד – כמה אמינים אנחנו כבר יכולים להיות? גם אם אתם קוראים כל לילה לפני השינה, הילדים סביר להניח לא רואים אתכם. נצלו הזדמנויות פנויות שיש לכם כדי לקרוא גם לידם בסלון. יש גם סיכוי שתתפתח שיחה במידה והילד יתעניין במה שאתם קוראים או שאתם תשתפו אותו בעצמכם.
  2. התאמה לגיל ונגישות – זה אולי ברור מאליו, אבל קודם כל צריך שיהיו לילד ספרים מותאמים לגילו. לפעוטות אני מעדיפה לקנות את הספרים בכריכה קשה כך שהם יכולים לשחק איתם כאוות נפשם ואני לא מתעלפת אם דף מתקמט או נקרע. דבר שני חשוב ביותר, הספרים צריכים להיות במדף נגיש לילדים. נסדר להם את הספרים על מדף בגובה שלהם כדי שיוכלו לקחת ולהחזיר ספרים מבלי שיהיו תלויים בנו.
  3. ספרייה ציבורית כמקום בילוי. עשו מנוי לספרייה ונצלו את זמן החלפת הספרים לזמן משפחתי. השיטוט בין מדפי הספרים ואינספור האפשרויות יכול להיות מאד מהנה, ואם משלבים בביקור גם קריאת ספר קצר בספרייה עצמה זה יכול להיות אחרה"צ כייפי גם לכם וגם לילדים. (עד שהם מגלים את הפינה עם הפלייסטיישן ונתקעים שם… של מי היה הרעיון הזה בכלל??)    library
  4. אפרופו ספריות, בדרך כלל יש שעות סיפור בספריות שהן בחינם או בסכום סימלי. אפשר לברר מראש אילו ספרים יהיו ולקרוא אותם לפני יחד עם הילדים (משאילים אותם מהספרייה שבוע קודם..) כך הילדים יגיעו כשהם מכירים את העלילה והסיכוי שיהנו ויהיו קשובים גדול יותר.
  5. חנויות ספרים – בכל שיטוט בקניון אפשר להכנס לחנות הספרים ולטייל קצת. לא חייבים לקנות ספר בכל פעם שמבקרים בחנות – על הדרך מתאמנים בדחיית סיפוקים – אבל בהחלט ניתן לראות אילו ספרים חדשים יצאו, לדפדף, לקרוא כמה דפים ואפילו להכין רשימת ספרים שהילדים מעוניינים בהם ולשלוף כששואלים אותנו מה הם רוצים מתנה ליומולדת/לחג.
  6. ספרים כמתנות – ואם כבר ימי הולדת, ספרים זו המתנה המועדפת עליי. אוהבת לתת ועוד יותר אוהבת לקבל. כשהולכים לקנות מתנה ליומולדת לילד לא חייבים לקנות עוד משחק. יש המון ספרי ילדים מצוינים שיכולים לשמח את הילדים (או את ההורים שלהם..) ואם ממש טעינו, פתק החלפה זו תמיד אופציה.
  7. שבוע הספר כחגיגה שנתית – לצערי עם השנים כבר אין בכל הערים דוכנים, אבל מי שמוכן להשקיע ולנסוע קצת זו יכולה להיות חוויה לילדים. תגדירו מראש תקציב או כמות ספרים ותנו לילדים להנות מהשפע האדיר והיכולת לבחור בעצמם אילו ספרים לרכוש. כדאי גם לברר מראש אילו סופרים יגיעו ובאילו ימים ובמידה ויש סופר/ת שהם מכירים לתכנן את הביקור כדי שהם יוכלו לפגוש אותם ואולי גם לקבל ספר חתום עם הקדשה אישית.
  8. למטיבי לכת, מנוי לעיתון ילדים. יש לי זכרונות יפים מיום קבלת העיתון בדואר, היה בזה משהו מאד מרגש. בכלל לקבל משהו בדואר היום שמיועד לילד זה כבר חידוש מרענן (האם הדואר באמת יגיע זו כבר שאלה אחרת..) אני לא יודעת עד כמה זה רלוונטי היום בעידן ההכל-נגיש-לנו-בהינף-אצבע אבל שווה לנסות. הופתעתי, אבל מסתבר שאצבעוני עדיין חי ובועט.
  9. וכמובן, הכי כיף בעיניי, סיפור לפני השינה כחלק בלתי נפרד מטקס השינה. מלבד העובדה שיש לקריאת ספרים השפעה על פעילות המוח וכישורי השפה של הילדים שלנו, זה זמן איכות שהוכח כמחזק הן את הקשר בין ההורה לילד והן את בטחונו העצמי. נשמע כמו עסקה טובה, לא? זה הזמן לשבת מחובקים עם הילד, להירגע ולסיים את היום בחיוך.
  10. ואחרון חביב, דוגמא אישית. אני יודעת שכבר דיברנו על זה ובכל זאת..

אם יש לכם עוד רעיונות אשמח לשמוע..
ומה הזמן האהוב עליכם עם הילדים?

** עדכון – הצלחתם והילדים אוהבים ספרים? בהמשך פורסמו 2 פוסטים עם ספרים מומלצים שכיף לקרוא עם הילדיםחלק א' וחלק ב'.

נהניתם מהפוסט?
השאירו את כתובת המייל ונשלח אליכם עדכון על פוסטים חדשים

 

תגובות

תגובות

+ There are no comments

Add yours