14 משחקים בלי לקום מהספה


עייפים, מתנהלים על אוטומט, אין כוח לזוז מהספה כמעט, סבלנות נשאר ממש מעט, ומזגן זה מאסט.
מהצד השני יש ילדים שלא מתעייפים אף פעם ורק רוצים לשחק כל היום..  אם נסתכל רגע מנקודת המבט שלהם, צודקים! יש לנצל כל דקה של חופש ובטח כאשר מדובר בזמן שלהם איתנו. ומהצד השני.. טוב, את הצד שלנו לא ממש צריך להסביר (חודשיים כן! 5 שבועות!).
אז מה עושים??  משחקים איתם במזגן ובלי לקום מהספה!

במיוחד לסוף החופש 14 משחקים להורים עייפים:

כולם יושבים יחד על הספה:

> כן לא שחור לבן – משחק שאלות שבו אסור להגיד את המילים 'כן' , 'לא' , 'שחור' ו'לבן'. חושבים שזה קל נכון? תתפלאו למצוא את עצמכם טועים לא פעם ולא פעמיים..

> 21 שאלות – אתם חושבים על חפץ או אישיות ויש לילדים 21 שאלות לשאול אתכם כדי לגלות על מה חשבתם. מותר לכם לענות על השאלות רק ב'כן' ו'לא'. אח"כ מתחלפים.

> ארץ עיר – אחד אומר את האותיות בלב ואחר אומר סטופ. באות שיצאה חושבים יחד לפי הסדר על ארץ, עיר, חי, צומח, דומם, ילד, ילדה, בעל מקצוע ואישיות. בכל קטגוריה כל אחד אומר מה שעולה לו לראש – גם יהיו לנו הרבה חיות בג' – עד שנגמרים הרעיונות ועוברים לקטגוריה הבאה. הזדמנות לדבר עם הילדים על ערים או ארצות וגם ללמוד קצת על חיות ובעלי מקצוע.

> מילה באות – אחד אומר את האותיות בלב ואחר אומר סטופ. בוחרים קטגוריה מסוימת (חיות, עצים, פרחים, שמות וכו') וכל אחד בתורו אומר מילה שמתאימה באות שנבחרה. עוברים בסבב עד שמישהו נתקע ואין לו מילה ואז הוא אומר את האותיות שוב ובוחרים אות חדשה.

> שיר עם מילה – כל אחד בתורו אומר מילה וכל היתר צריכים לחשוב על שיר שיש בה את המילה הזו. כשמוצאים את השיר כולם שרים אותו יחד.

> מחיאת כף – המטרה למחוא כף כולם יחד באותו הזמן בדיוק. מתחילים לשיר בקול רם שיר שכולם מכירים. בנקודה שנקבעה מראש מפסיקים לשיר בקול רם וכולם ממשיכים לשיר בלב. כאשר מסיימים את השיר (או את הבית או הפזמון, מה שהוחלט) מוחאים כף וכאמור המטרה למחוא כף כולם יחד. אם לא הצלחנו מנסים שוב ושוב עד שמצליחים.

 > 7 בום – כל אחד בתורו אומר מספר וכאשר מגיעים למספרים עם הספרה 7 במקום המספר אומרים 'בום'.

> ציור על הגב – מתחלקים לזוגות. אחד מצייר עם האצבע לשני על הגב אות או מספר והשני צריך לזהות מה הוא צייר. אם הוא ניחש מתחלפים. למתקדמים: מציירים מילה.

> משחק הזיכרון – בוחרים מספר חפצים (תלוי בגיל הילדים) ושמים בשורה. בכל פעם מוציאים חפץ וצריך לנחש מה חסר. למתקדמים: אחד משנה את מיקום החפצים והשני צריך לסדר מחדש בסדר הנכון.

> זמזום שיר – מישהו בוחר שיר ומזמזם אותו בפה סגור וכל השאר צריכים לזהות באיזה שיר מדובר. כשמגלים שרים יחד את השיר.

אתם יושבים על הספה והילדים מופעלים:

> ים יבשה – הרצפה מתפקדת כ'יבשה' והשטיח כ'ים'. או הפוך. מספיק אפילו לשים חגורה או פיסת בד שתעשה הפרדה. התפקיד שלנו הוא פשוט להכריז בכל פעם 'ים' או 'יבשה' והתפקיד של הילדים לבצע. מדי פעם אפשר להשתכלל ולהגיד 'יבשושה' ואז הם צריכים לשים רגל פה ורגל שם. משום מה הילדים נהנים לקפץ מצד לצד.. למתקדמים: מוסיפים 'גלים' ואז הם צריכים לעלות על משהו גבוה ואפשר להמציא עוד דברים יחד עם הילדים.

> המלך / הרצל אמר – אתם אומרים פעולה כלשהי שצריך לבצע (להרים ידיים, לקפוץ על רגל אחת, לשים יד ימין על הראש וכו') אם אמרתם לפני הפעולה את המשפט "המלך / הרצל אמר" הילדים צריכים לבצע, ואם אמרתם רק את הפעולה עצמה אז לא מבצעים. (הערה: אין צורך להוציא מהמשחק את מי שטועה, פשוט מממשיכים שוב).

> חם קר – מחביאים חפץ (בשביל זה היינו צריכים שניה לקום..) ואז הילדים צריכים למצוא אותו כאשר ככל שהם מתקרבים לחפץ המעלות עולות וכשהם מתרחקים נהיה יותר ויותר קר. (מדהים כמה תיאורים יש לחם, מתחמם, רותח, לבה לוהטת וכו'..)
גרסה נוספת: שרים שיר כאשר ככל שמתקרבים לחפץ מגבירים את הקול וכאשר מתרחקים שרים יותר בשקט.

> שלום אדוני המלך – הילדים הולכים הצידה ובוחרים פעילות כלשהי שהם עשו יחד. חוזרים אליכם ואומרים: "שלום אדוני המלך" אתם עונים: "שלום ילדיי היקרים, איפה הייתם ומה עשיתם?"
הילדים צריכים להציג בפנטומימה את הפעילות שבחרו ואתם צריכים לנחש איפה הם היו ומה הם עשו.

    ~~~~~~~~~~~~~~~

כמה מילים לפני שמתחילים לשחק.. המטרה היא להנות ולצחוק יחד ולצבור חוויות משפחתיות משותפות.
זה ממש לא משנה מי מנצח. בכלל, בכל המשחקים שהזכרתי אין מנצח מובהק וזו לא תחרות אלא יותר משימות משותפות. גם אם הילדים ינסו למשוך לכיוון הזה אל תתעצבנו. באנו להנות.

המשך חופשה מהנה ואל תשכחו להשתטות איתם ולצחוק, הרגעים האלה לא יחזרו..

אשמח לשמוע איך היה לכם יחד ואם יש לכם רעיונות למשחקים נוספים- שתפו שתפו..  🙂
שרלי

נהניתם מהפוסט?
השאירו את כתובת המייל ונשלח אליכם עדכון על פוסטים חדשים  

 

 

תגובות

תגובות